Size bir telefon kadar yakınız
0541 276 50 77
Dil Seçin
Dil Seçin

Mikrofon ve Mikrofon Süngeri Baskısı

Mikrofon ve Mikrofon Süngeri Baskısı

Mikrofon nedir, yapısı nasıldır? Mikrofon ve mikrofon süngeri baskısı  hakkındaki incelikler ve mikrofon seçiminde püf noktalar.

Klasik el mikrofonlarının gövdesinde ve içerisinde 3 ayrı parça mevcuttur. Bu üç parça aynı vücut sistemimizdeki gibi birbiri ile ahenkle çalışmaktadır. Bu durum da mikrofonun yapısı bu çalışma sistemini oluşturmaktadır. Her teknikte olduğu gibi mikronun da hem küçük hem büyük parçaları vardır. Bu parçaları birbiri ile ilintili ve birbirleri ile orantılıdırlar. Mikrofon süngeri baskısı da bu parçaların üzerini kaplamaktadır. Mikrofon süngeri aşağıdaki senkronizasyonu korumakta ve sesin daha iyi iletilmesini sağlamaktadır.

Parçalara bakacak olursak;

a) Kasa (İngilizce: Casing), mikrofondan sesin çıktığı yeri yani mikrofon diyaframını her türlü dış etkenden korur ve mikrona iletilen ses parçacıklarının yani sinyallerinin mikrofondan sesin çıktığı yere yani diyaframa göre kutupsal şeklini (polar diagram) belli etmektedir. Ayrıca ses parçacıklarını yani sinyallerini diyaframa iletmeden evvel ki yön tayin edici olarak bir görev üstlenmektedir.

b) Diyafram (İngilizce: Diaphram), aslında iletken olan parça budur. Akustik se dalgaları tarafından titreştirilir ve bu hareketleri çevirici ortama iletmektedir.

c) Çevirici (İngilizce: tranducer) diyaframdan aldığı hareketle akustik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren parça çeviricidir. Örnek verecek olursak; bir dinamik mikrofonda, akustik enerji elektrik enerjisine hareketli bobinler yardımıyla çevrilir. Çeviride kullanılan malzeme hareketli bobin olduğu için tüm dinamik mikrofonlar “devingen bobinli mikrofon (moving- coil microphone)” olarak adlandırılır.

İşte yukarıda sayılan parçaların ahenkle çalışması demek, sesin iyi iletilmesi ve tok çıkması demek. Mikrofon süngeri baskısı ise bu parçaları toparlayıcı özelliği taşımaktadır. Kaliteli ses ve marka reklamını önemseyenler mikrofon süngeri baskısı kullanabilirler. Renk renk çeşit çeşit üretilen mikrofonların modellerine göre uygun mikrofon süngerleri üretilebiliyor. Her teknolojik aletin olduğu gibi mikrofonların da çeşitleri vardır; dinamik mikrofonlar, kapasitif mikrofonlar, şeritli (bantlı) mikrofonlar, kistal mikrofonlar ve karbon tozlu mikrofonlar. Bu mikrofonların da kendine has özellikleri var. Kimisi sesi uzak mesafeden alırken, kimisi açık hava ve kapalı stüdyoda kullanılır. Mikrofon süngerleri üstelik her boyuta ve cebe uygun. Renk renk üretilen süngerler, mikrofonlardan çıkan ses pürüzlerini yok etmesinin yanında eskimemesine de yardımcı olur. İşlevine göre boyutları değişkenlik gösterebilmesinin yanında mikrofon süngerleri de bu işlevlere benzer şekilde üretilebiliyor. El mikrofonu, yaka mikrofonu, kamera mikrofonu gibi çeşitleri de mevcut. Hepsinin prototipine uygun süngerler üretilmekte, desen desen, logolara uygun tasarımlar çıkarılabilmektedir. Bunun yanı sıra, soğuk ve kış hava koşullarına uygun ve elverişli olarak üretilem mikrofon süngerlerinin boyutları birbirine göre değişiklik göstermektedir. Kare, küp, siyah, beyaz, kırmızı, mor, yeşil, turuncu aklınıza gelebilecek her renge uygun modeller ve tasarımlar üretilmektedir. Mikrofon süngerleri renkli tasarımlarının yanı sıra koruyucu özelliğiyle dikkatleri üzerine toplamaktadır. İçerisindeki dayanıklı yalıtım maddesi sayesinde dışarıdaki sesi yansıtmaz, sadece kullanan kişinin gerçek ama dış sese kapalı olan sesini yansıtır.

Bir zamanlar hepimiz için ulaşılamaz olan ama bugün her yerde gördüğümüz alet: mikrofon. Herkesin elinde bir mikrofon. Yaşlısından gencine, orta yaşlısından çocuğuna kadar herkesin elinde bir mikrofon var. Genel olarak hepimiz bir amaç için mikrofon kullanıyoruz. Sesimizi başkalarına ulaştırabilmek için, bir şeyler satmak için, bilgi aktarmak için, şarkı söylemek için, eğlence için. Daha aklımıza gelmeyecek bir sürü meziyeti var bu aletin. Sizce mikrofondan nasıl ses çıkar? Bildiğiniz üzere bir sesin çıktığı yerde (konuşma esnasında, başka maddelerin sesinin çıktığı anda) ses, havada bir basınç basınç değişimi oluşturur. Basın değişimi, bir dalga şeklinde havada bir dalga iletimi olarak yayılır. Ses aslında teknik anlamda bu hava basıncının değişimine verilen addır. Mikrofon ise, havada yayılan ses dalgalarını tutarak bunları enerjiye çeviren elektronik ve teknolojik aletlerdir. Mikrofon, genel olarak sesi dağıtmaya yaradığı için bazen ses istediğimiz gibi yayılmaz. Bu sebeple mikrofon süngerleri kullanılır. Mikrofon süngerleri, sesin daha kolay yalıtılması ve daha güzel çıkması için kullanılır. Kimi zaman reklam olarak markaların üzerine baskı olarak kullanılsa da içerisindeki yalıtım maddeleri sebebiyle sesi dağıtmaz. Gerçek sesin tokluğunda çıkması için kullanılan mikrofon süngeri baskısı , renk renk boyut boyut tasarlanabilir. Mikrofona bir nevi kılıf olan bu sünger, istediğiniz kalınlıkta ve boyutta üretilebiliyor. Mikrofon süngeri sayesinde böylelikle mikrofondan ses çıkışı kaliteli ve düzgün olabiliyor. Mikrofon süngerleri aynı zamanda stüdyo kayıtları için de aşırı kullanışlı bir ürün. Kayıtlarda seslerin pürüzlerini yok eden bu kılıf sesin oldukça uzağa yayılmasını sağlarken bu sesin düzgün olmasını da sağlıyor. Hem üzerine kullanıldığı şirketin markasının baskısı yapılırsa bir nevi reklam işlevi de görebiliyor. Olumsuz hava koşullarında sesin kötü çıkmaması için kullanılan süngerler, sesi tok tutuyor. Bilindiği üzere kurtarıcı aletler olan mikrofonlar, çeşitli boyutlarda üretilebiliyor. İşlevine göre boyutları değişkenlik gösterebiliyor. Kamera, el, kablolu, kablosuz gibi mikrofon çeşitleri mevcut.

Sonuç olarak mikrofon sesin dağılmasına açık yapısı sebebiyle bazı aksesuarlara ihtiyaç duyar. Bu aksesuarlardan biri de mikrofon süngeri baskısıdır. Mikrofon süngerleri, mikrofona kılıf olmasının yanında mikrofondan ses çıkışını kaliteli kılar ve üzerine marka- logo baskısı sayesinde ise marka tanıtım reklam konusunda firmalara destek olur. Aynı zamanda dışarıdaki gürültü, toz vb. etkenlere karşı mikrofonu ve sesi korumaya yardımcı olur. Mikrofon süngerleri üstelik her boyuta ve cebe uygun. Renk renk üretilen süngerler, mikrofonlardan çıkan ses pürüzlerini yok etmesinin yanında eskimemesine de yardımcı olur. İşlevine göre boyutları değişkenlik gösterebilmesinin yanında mikrofon süngerleri de bu işlevlere benzer şekilde üretilebiliyor. Bazen dikdörtgen uzun bazen yuvarlak ve daha derin tasarımları mevcut. Siyah, beyaz, kırmızı, sarı, logolu, logosuz, armalı, armasız, tek renk, çift renk, rengarenk ne renk isterseniz üretimi yapılır. Kullanımı oldukça kolaydır. Kolay kolay eskimeyen yapısı ile kurumlara fazla masraf yaptırmaz.

ETİKETLER:
Call Now Button