Size bir telefon kadar yakınız
0 532 255 29 89
Dil Seçin

Bu mikrofon süngeri tek bir ses parçasına katlanabilir

Bu mikrofon süngeri tek bir ses parçasına katlanabilir

Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, “fonon” olarak bilinen ses parçacıklarını ölçebilecek kadar hassas bir mikrofon süngeri geliştirdi.

Stanford’da bir üniversite blogunda uygulamalı fizik profesör yardımcısı Amir Safavi-Naeini, “Bu cihazın gelecekteki kuantum makineleri için yeni tip kuantum sensörlerine, transdüserlere ve depolama cihazlarına izin vermesini bekliyoruz” dedi.

Titreşimsel Enerji

Fononlar, genellikle ses veya ısı olarak kendini gösteren münferit titreşim enerjisi paketleridir. Ancak Stanford’a göre bireysel fononları ölçmek şimdiye kadar mümkün değildi.

Nature dergisinde yayınlanan ortak yazar Patricio Arrangoiz-Arriola, “Bir fon, bir saniye boyunca ampulü tutmak için gereken enerjiden on trilyon kez daha küçük bir enerjiye karşılık geliyor” dedi. Çarşamba günü.

Nano Ölçekli Rezonatörler

Sesi sıradan bir mikrofon süngeri içinde bir zarı hareket ettirmek yerine, mikrofon süngeri, Stanford’a göre süper soğutulmuş rezonatörler kullanıyor – o kadar küçük ki, sadece bir “ses aynası” gibi davranan bir elektron mikroskobu ile görülebilirler.

Cihaz, mevcut kuantum bilgisayarların kodlama bilgisine dayandığı fotonlara dayanmak yerine fonon olarak kodlanan bilgileri saklamak için yeni bir yol hazırlayabilir. Bu, gelecekteki mekanik kuantum bilgisayarlarını daha kompakt ve verimli hale getirebilir;

Safavi-Naeini, “Ses normalde deneyimlemediğimiz bu parçalığa sahip” dedi. “Ses, kuantum düzeyinde, hışırtı”

Stanford fizikçileri ses parçacıklarını mikrofon süngeri sayarlar

ETİKETLER:
Call Now Button